Profile bak

Gözden Kaçmasın #5

Tevfik Uyar
Tevfik Uyar
Havanın güzel olacağını tahmin ettiğim bu güzel Cumartesi sabahında, hepinizin Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutlarım!
Elbette milli bayram münasebetiyle geçerli olan “idari tatil” bülten hazırlama işini kapsamıyor :) Dolayısıyla beşinci bültenle karşınızdayım ve bundan çok mutluyum (istikrar! istikrar! istikrar!).
Bu hafta sizler için aldığım notlara geçmeden önce abone sayımızın artmaya devam ettiğini de söylemek isterim. Gösterdiğiniz ilgi ve teveccüh için teşekkür eder, herkese keyifli haftalar dilerim.

Bir kaç haber
Avcı toplayıcılar sanatçılığını geceleri konuşturmuş!
14000 ila 23000 yıl önce Batı Avrupa'da avcı toplayıcı olarak yaşadıkları tahmin edilen Magdalenlere ait 50 oyma plaketli inceleyen bir araştırma grubu, kayaların bazı kenarlarında “ısıya bağlı hasar” izleri tespit etmiş. Bu eserlerin “alev ışığında” oyulduğundan şüphelenen ekip taşların 3 boyutlu modellerini yaratarak sanal gerçeklik yazılımıyla aynı sanat eserinin “alev ışığında” yapım sürecini simüle ederek, kayaların ateş hasarının “oyulan desen” sebebiyle ortaya çıkığını doğrulamış. York Üniversitesi Arkeoloji bölümü tarafından yapılan çalışmaya şu adresten ulaşabilirsiniz.
İlk intiba önemli! (Yapay zeka için de…)
Stevens Teknoloji Enstitüsü, “tipinizin” insanlar üzerinde bırakacağı ilk intibayı tahmin eden bir yapay zeka geliştirmiş. Elbette yapay zekanın öğrendiği bu intiba, insanlarda da olduğu gibi çoğunlukla yanlış… Ama zaten yapay zekanın işi de “hangi yanlış intibayı” bırakacağınızı bilmek! Yani aslında yapay zeka zaten insanların önyargılarıyla eğitilmiş. Dikkate alınan toplamda 34 adet “önyargısal” öznitelikler arasında, ırk, kilo durumu, saç rengi gibi fiziksel özellikler olduğu gibi “baskın”, “güvenilir”, “zeki” gibi karakteristikler de var. Sizlerle özellikle şu resmi paylaşmak isterim… (Dikkatinizi çekecektir: Gözlük zeki algılanmaya sebep oluyor!)
Uzay balonu için 600 bilet satılmış!
Operasyonlarında 2024'te başlamayı planlayan ve 30 km. irtifada lüks kabinlerde yeme içme hizmeti de verecek olan Space Perspective, 125.000 dolardan 600 bilet satmayı başarmış. 30 kilometre demek tipik bir yolcu uçağının çıktığı azami irtifanın 2.5 ila 3 katı demek… Dünya'nın eğiminin ve uzayın karanlığının görülebileceği bu irtifa elbette Virgin Galactic ve Blue Origin'in sunduğu uçuş hizmetinden daha alçak bir değer… Ancak balon olmasının avantajıyla daha sessiz, daha konforlu bir hizmet sunmaya aday.
Uzay balonu ile 30 km'de "çay keyfi"
Uzay balonu ile 30 km'de "çay keyfi"
Paylaşmasam olmaz
İYİ Kİ DOĞ(DUN) George Jetson!
Bilimkurgu Kulübü'nden İsmail Yamanol'un Facebook grubunda paylaşımından gördüğüm bir detayı sizinle paylaşmak istedim. Benim çocukluğumun sevilen çizgi dizilerinden Jetgiller’deki George Jetson, 2062 yılında 40 yaşındaydı. O halde kendisi bu yıl doğacak/doğmuş bebekler arasında :)
George Jetson bu yıl doğmuş!
George Jetson bu yıl doğmuş!
“Karar Verme” Algoritmaları
Tamamen şans eseri iyi bir e-kitaba rastladım. Hem de ÜCRETSİZ! İlk iki bölümünü çalışma şansı da buldum. Karar verme üzerine derli toplu bir kitap arayanlar için son derece dolu bir çalışma olmuş; ama kitap belli bir matematik alt yapısı gerektiriyor.
Sussam gönül razı değil
Kaotik davranış üzerine
Şu tweet'te bir sarkacın kaotik hareketini izleyebilirsiniz. Bu vesileyle biraz karmaşık ve kaotik sistemlerden bahsetmek isterim.
Bu sistem neden kaotik olarak adlandırılıyor? Kaotik sistem, sanıldığı gibi rassal, neyin ne olacağı asla belli olmayan bir sistem değildir. Kaotik sistem her ne kadar rassal görünse de, basit kurallara dayalı, aslında rassal olmayan ve deterministik (yani her yeni durumun bir önceki durumun söz konusu basit kurallara bağlı bir sonuç olarak ortaya çıktığı) sistemlerdir. Tweet'te gördüğünüz hareketler, ilk harekete bağlı bir deterministik zincirdir. Bu nedenle kaotik sistemlerin hareketleri ilk duruma büyük bir hassasiyetle bağlıdır. Ama… Sistemi kaotik olarak adlandırmamızın sebebi, küçük etkileşimlerin sonuçlarda yarattığı büyük farktır. Bu nedenle kaotik bir sistemde kuralları bilseniz de herhangi bir durumdan yola çıkıp geriye giderek ilk durumu tahmin edemezsiniz! Hatta mevcut durumu bilmeniz de gelecekteki bir durumu tahmin etmenize yaramaz.
Kaos teorisinin babası Edward Lorez bu durumu daha önce kulağınıza çalınmış olabilecek şu meşhur sorusuyla ifade eder: “Brezilya'da bir kelebeğin kanat çırpması Teksas'ta fırtına kopmasına neden olabilir mi?”
Duyurular
Yetenek & Gelecek Podcast
Ford Otosan'la birlikte yürüttüğüm yeni bir Podcast projesi olan Yetenek Gelecek'in 2. bölümü yayımlandı:
Tevfik Uyar
Yetenek Gelecek podcast serisinin 2. bölümünde konuğum Ford Otosan IK Lideri Ali Rıza Aksoy'du. Ford Otosan'ın dönüşüm yolculuğundan bahsettiğimiz keyifli sohbeti bağlantıdan dinleyebilirsiniz. https://t.co/KI3uS8mXG9 https://t.co/pds6bFMZo5
Devamı...
Bir haftayı daha geride bıraktık! Yenisi yayımlandığı zaman bu bülteni e-posta olarak almak isterseniz şu formu kullanarak abone olabilirsiniz.
Elbette sevdikleriniz de okusun istiyorsanız, onlara da aynı tavsiyede bulunabilir ya da bu bülteni -e-posta olarak aldıysanız- iletebilirsiniz.
Hepinize iyi haftalar diliyorum
Bu konuyu sevdin mi? Evet Hayır
Tevfik Uyar
Tevfik Uyar @tevfik_uyar

Bilim(+kurgu) Yazarı & Bilimsel Şüpheci, PhD. @HBT_Dergi @Yalansavar / @AcikBilim.

Abonelikten çıkmak için buraya tıkla.
Bu bülteni yönlendirirseniz ve beğenirseniz, abone olabilirsiniz: buraya.
Created with Revue by Twitter.
Istanbul